facebook pixel Skip to Main Content
Idaho State University home

Faculty Awards

Since the formation of the College of Arts and Letters, faculty have been recognized for their outstanding contributions to research, teaching, and service at Idaho State University. The College of Arts and Letters is home to numerous awardees.

Thom Hasenpflug (2022)

Mark McBeth, Political Science (2020)

Michele Brumley, Psychology (2018)

Erin Rasmussen, Psychology (2017)

Jennifer Attebery, English and Philosophy (2016)

Maria Wong, Psychology (2012)

Michele Brumley, Psychology (2016)

Donna Lybecker, Political Science (2013)

Susan Goslee, English and Philosophy (2012)

Roger Schmidt, English and Philosophy (2011)

Diana Livingston Friedley, Music (2021)

Cathleen Helen Tarp, Global Studies and Languages (2020)

Thomas Kloss, Music (2017)

Scott Anderson, Music (2013)

Zac Gershberg (2023)

Joshua Swift, Psychology (2023, 2018)

Arunima Datta (2022)

Steven Lawyer, Psychology (2021)

Raphael Chijioke Njoku, Global Studies and Languages (2021)

Jonathan Fardy, Art (2020)

Elizabeth Brunner, Communication, Media and Persuasion (2019)

Tera Letzring, Psychology (2019)

Jessica Winston, English and Philosophy (2018, 2017)

Yolonda Youngs, Global Studies and Languages (2018)

Thom Hasenpflug, Music (2017, 2013)

Raphael Njoku, History, Global Studies and Languages (2017)

Jennifer Attebery, English and Philosophy (2016, 2015, 2014)

Bethany Schultz Hurst, English and Philosophy (2016)

Shannon Lynch, Psychology (2015)

Mark McBeth, Political Science (2015, 2011)

Erika Kuhlman, History (2014, 2010)

Alan Johnson, English and Philosophy (2012)

Maria Wong, Psychology (2011)

 

Michael Roche, English and Philosophy (2023)

Xiaomeng Mona Xu, Psychology (2023, 2021)

Marie Stango, History (2023)

David Lawrimore, English and Philosophy (2022)

Matthew Levay, English and Philosophy (2021)

Shin Kue Ryu, Political Science (2021)

Vanessa Ballam, Theatre and Dance (2020)

Matthew VanWinkle, English and Philosophy (2020)

Tera Joy Cole, English (2019)

Diana Livingston-Friedley, Music (2019, 2013)

Michael Stubbs, English and Philosophy (2018)

Justin Stover, History (2017)

Kellee Kirkpatrick, Political Science (2017)

Thomas Klein, English and Philosophy (2017)

Erin B. Rasmussen, Psychology (2016)

Christopher Loether, Anthropology (2016)

Curtis Whitaker, English and Philosophy (2015)

Donna Lybecker, Political Science (2013, 2011)

Shannon Lynch, Psychology (2011)

Roger Schmidt, English and Philosophy (2011)

James Skidmore, English and Philosophy (2011)

Michelle Brumley, Psychology (2010)

Jessica Winston, English and Philosophy (2010)

Brent Wolter, English and Philosophy (2010)

Hyeri Choi, Music (2023)

Zackery Heern, History (2023, 2022)

Robert Rieske, Psychology (2021)

J. Patrick Brooks, Music (2019)

Donna Lybecker, Political Science (2018, 2017)

Jim DiSanza, Communication, Media, and Persuasion (2016, 2011)

Cathleen Tarp, Global Studies and Languages (2015)

Kevin R. Marsh, History (2013)

Scott Anderson, Music (2013)

Bethany Schultz Hurst, English and Philosophy (2011)

David Adler, Political Science (2010)

Susan Goslee, English and Philosophy (2010)

Thomas Hasenpflug, Music (2010)

2023- Gesine Hearn, Sociology, Social Work, and Criminology

2022- Darci Graves, Sociology, Social Work, and Criminology

2022- Morey Burnham, Sociology, Social Work, and Criminology

2021-Paul Yeates, Theatre and Dance

2020-Karen Hartman, Communication, Media, and Persuasion

2019- Robert Rieske, Psychology

2018- Helen Cathleen Tarp, Global Studies and Languages

2017- Naomi Velasquez, Art

2016- Tom Kloss, Music

2015- Vanessa Ballam, Theatre and Dance

2014- Erika Kuhlman, History