Skip to Main Content
Idaho State University home

Faculty Awards

Kasiska Division of Health Sciences (KDHS) faculty have been recognized for their outstanding contributions to teaching, research, and service at Idaho State University.  Since the inception of the Faculty Awards program in 1977, our faculty have been recognized for their committment to the three cornerstones of higher education - teaching, research, and service.

Teacher Awards

Distinguished Teachers

Cathleen (Helen) Tarp, Global Studies and Physician Assistant Studies (2019)

Kelly Fanning, Nursing (2014)

Alexander Urfer, Physical and Occupational Therapy (2006)

James Lai, Pharmacology (1999)

John Hutchinson, Speech Langauage and Audiology (1983)

Carlene Paarmann, Dental Hygiene (1982)

Research Awards

Distinguished Researchers

Beth Hudnall Stamm, Institute of Rural Health (2004)

James Lai, Pharmacology (1996)

Delane Kritsky, Health Care Administration (1989)

Service Awards

Distinguished Service

Cindy Seiger, Department of Physical and Occupational Therapy (2019)

Glenda Carr, Pharmacy (2017)

Kim Jardine-Dickerson, Nursing (2016)

Jared Papa, Physician Assistant Program (2012)

Willis McAleese, Health and Nutrition Sciences (2008)

Kimberly Clearly, Physical Therapy

Rex Lott, Pharmacy Practice (2000)

Marcus Cook, Pharmacy Practice and Administrative Science

James Girvan, Physical Education and Health Education (1991)

Grace Jacobsen, Nursing (1989) 

Outstanding Master Teachers

Victoria (Tori) Scharp, Communication Sciences and Disorders (2020)

Wendy Mickelsen, Radiographic Science (2019)

Jason Pilarski, Dental Sciences (2018)

David Kleist, Counseling (2016)

Teddie Gould, Pharmacy (2015)

Louis Marquette, Nursing (2014)

Jeff Brockett, Communication Sciences and Disorders (2013)

Galen Louis, Public Health (2012)

Linda Rankin, Health and Nutrition Sciences (2008)

Alexander Urfer, Physical and Occupational Therapy (2006)

Catherine Heyneman, Pharmacy Practice (2003)

Alyce Sato, Nursing (2002)

Lloyd "Mike" Morris, Health and Nutrition Science

David Kleist, Counseling (2000)

James "Jim" Girvan, Health and Nutrition (1999)

James Lai, Pharmaceutical Sciences (1998)

Lloyd "Mike" Morris, Health and Nutrtion Sciences (1998)

Barbara Adamcik, Pharmacy (1996)

Barbara Adamcik, Pharmacy (1994)

Alyce Sato, Nursing (1993)

Alyce Sato, Nursing (1992)

Alexander Urfer, Physical Therapy (1987)

Paul Deputy, Speech Pathology and Audiology (1985)

Joan Thiele, Nursing (1984)

Joan Thiele, Nursing (1981)

Robin Dodson, Pharmacy (1980)

John Hutchinson, Speech Pathology and Audiology (1980)

Outstanding Researchers

Karl Madaras-Kelly, Pharmacy (2017)

Rex Force, Pharmacy (2014)

Rex Force, Pharmacy (2013)

Karl Madaras-Kelly, Pharmacy (2009)

Linda Tivis, Institute of Rural Health (2008)

Christopher Daniels, Pharmaceutical Sciences (2005)

Swamy Laxminaayan, Institute of Rural Health (2005)

Leslie Devaud, Pharmaceutical Sciences (2004)

Anna Ratka, Pharmaceutical Sciences (2003)

Tanya LaPier, Physical Therapy (2000)

Trent Stephens, Idaho Dental Education Program (2000)

Barbara Bain, Speech Pathology (1997)

James Lai, Pharmaceutical Sciences (1995)

Denise Bowen, Dental Hygiene (1994)

Ronald Schow, Speech Pathology and Audiology (1992)

Christopher Daniels, Pharmaceutical Sciences (1990)

Delane Kritsky, Health Care Administration (1988)

Ronald Schow, Speech Pathology and Audiology (1988)

Outstanding Service

Theodore Peterson, Occupational Therapy (2019)

Amy Hardy, Communication Sciences and Disorders (2018)

Shauna Smith, Communication Sciences and Disorders (2017)

Dave Hachey, Pharmacy (2016)

Cindy Seiger, Physical and Occupational Therapy (2015)

Cathleen Tarp, Global Studies and Physical Assistant Studies (2015)

Glenda Carr, Pharmacy (2013)

Kevin Cleveland, Pharmacy (2013)

Willis McAleese, Health and Nutrition Sciences (2007)

John Schroeder, Physician Assistant Studies (2007)

Carla Wiggins, Health Care Administration (2007)

Kathleen Hodges, Dental Hygiene (2006)

Willis McAleese, Health and Nutrition (2004)

Kimberly Cleary, Physical and Occupational Therapy (2003)

Steven Friedrichson, Dental Education Program (2002)

Eric Jarvi, Pharmaceutical Sciences (1999)

Linda Rankin, Health and Nutrition Sciences (1999)

Linda Rankin, Health and Nutrition Sciences (1998)

Eric Jarvin, Pharmaceutical Science (1997)

Bernard Graham, Pharmacy (1994)

Thomas Longhurst, Speech Pathology and Audiology (1994)

Alexander Urfer, Physical Therapy (1992)

Alexander Urfer, Physical Therapy (1991)

James Girvan, Physical and Health Education (1990)

James Girvan, Physical and Health Education (1989)

Robert Weppner, Health Care Administration (1989)