GK12

2009–2010

Graduate Fellows

Brandy Janzen, Biological Sciences
Amanda Fisher, Biological Sciences
Kevin Buffington , Biological Sciences
Wayne Hatch, Biological Sciences
John Malamakal, Chemistry
Amanda Kern, Geosciences
Andrea Valle, Mathematics
Kris Murray, Engineering
Kellie Wilson, Engineering
Dell Hammond, Engineering
George Yarno, Biological Sciences

Teachers

Meg Fleischmann, Century HS
Carol Smith, Taylorview Junior HS
Joseph Timchak, Taylorview Junior HS
Richard Simpson, Irving MS
Cara Sonnemann, Pocatello Community Charter School
Elissa Novy, Irving MS
Richard Call, Pocatello HS
Bruce Givens, Century HS
Chad Majeske, Idaho Science and Technology School
Maria Wilson, Franklin MS
Gail Dutton, Hawthorne MS

2008–2009

Graduate Fellows

Jake Gentle, Engineering
Gifford Gillette, Biological Sciences
Dawn Hayes, Geosciences
James Jackson, Biological Sciences
Eric Johnson, Geosciences
Ryan Long, Biological Science
Kelsey Metzger, Biological Science
Jeff Molitor, Engineering
Shannon Barry, Biological Science
Jennifer Teixeira, Chemistry
Heidi Albano, Biological Sciences

Teachers

MiKelle Anderson, Highland HS
Christenia Coast, Pocatello Community Charter School
John Loftin, Century HS
Meg Fleischmann, Century HS
Bruce Givens, Century HS
Jean Hancock, Pocatello HS
Chad Majeske, Mountain View MS
Robert Miron, Highland HS
Elissa Novy, Irving MS
Mike Sullivan, Highland HS
Kristi Wehrspann, Grace Lutheran School

2007–2008

Graduate Fellows

Sid Blackmore, Biological Sciences
Jennifer Cannon, Engineering
Maurita Jones, Chemistry
Ian Kihara, Chemistry
Esther Kingsbury, Geosciences
Erin Naegle, Biological Science
Pam O'Hearn, Biological Science
Susan Parsons, Biological Science
Nicole Sheeley, Biological Science
Chris Smith, Engineering
Nicole Wisniewski, Biological Sciences

Lego League Fellows (Fall 2007 only)

James Cleaver, Engineering
Caleb Harmon, Engineering
Milana Michalek, Geosciences
Sarra Moller, Biological Science
Amanda Pendleton, Biology
Kelsey Seipel, Chemistry
Chase Taylor, Engineering

Teachers

Norris Ganstrom, Highland HS
Deb Hobdey, Century HS
Sharie Ellis, Pocatello HS
Lynette Smith, Skyline Elem
Jean Hancock, Pocatello HS
Maria Wilson, Franklin HS
Cara Sonnemann, Pocatello Community Charter School
Carri Thomason, Pocatello Community Charter School
T. Paul Davids, Marsh Valley MS
Doris Autenrieth, Pocatello HS
Staci Orr, Pocatello HS
Marilyn Mikkelson, Marsh Valley HS
Staci Orr, Pocatello HS

Leago League Teachers (Fall 2007 only)

Cathy Kratz, Gate City Elem
Diane Stinger, Irving MS
Joshua Nielsen, Franklin MS
Meg Fleischmann, Century HS
Richard Neves, ShoBan Jr HS
Lori Anderson, Inkom Elem
Peggy Kaiser, Holy Spirit Catholic School
Kristi Wehrspann, Grace Lutheran School

2006–2007

Graduate Fellows

Doug Alder, Engineering
Matt Alexander, Chemistry
Brandon Briggs, Biological Science
Rebecca Guthrie, Biological Science
Milana Michalek, Geoscience
Katie Miller, Biological Science
Sarra Moller, Biological Science
Kira Pontius, Biological Science
Steven Seiler, Biological Science
Michael Zaremba, Engineering

Undergraduate Fellows

Gifford Gillette, Biological Sciences
Jeff Molitor, Engineering
Amy Jolley, Engineering
Chad Watts, Biological Sciences
Ryan Loveland, Engineering
Chase Taylor, Engineering
Stephanie Mathies, Biological Sciences
Nathan Burke, Engineering

Teachers

Marilyn Mikkelson, Marsh Valley HS
Susan Mayo, Century HS
Teri Mitton, Highland HS
Denece Schwartz, Chubbuck Elem
Joseph Timchak, Taylorview Jr HS
Marlys McCurdy, Century HS
Cathy Kratz, Gate City Elem
Diane Stinger, Irving MS
Joshua Nielsen, Franklin MS
John Loftin, Century HS
Meg Fleischmann, Century HS
Jena Wilcox, Pocatello HS
Staci Orr, Pocatello HS
Robert Miron, New Horizons HS
Carol Smith, Taylorview Jr HS
Vincent Wray, Shelley HS
Richard Neves, ShoBan Jr HS
Mark Edwards, Pocatello HS

2005–2006

Graduate Fellows

Sheel Bansal, Biological Sciences
Jason Jones, Biological Sciences
Renee Horton, Biological Sciences
Jonathan Knudson, Biological Sciences
Jason Beck, Biological Sciences
Pete Coates, Biological Sciences
Garrett Baryd, Geosciences
Jason Marenda, Engineering
Victor Godfrey, Engineering

Undergraduate Fellows

Amy Jolley, Engineering
Brad Schroeder, Engineering
Corban Christensen, Engineering
James Jackson, Biological & Physical Sciences
Zeb Graham, Biological Sciences
Tom Adams, Technology

Teachers

Joseph Timchak, Taylorview Jr. HS (Idaho Falls)
Markette Kelemente, Highland HS
Robert Miron, New Horizons HS
Eric Rude, Pocatello High School
Becky Lorig, Pocatello Community Charter School
Marlys McCurdy, Century High School
Bonnie Jacobus, Pocatello Zoo
Diane Stinger, Irving Middle School
Carol Smith, Taylorview Jr. HS (Idaho Falls)
Cindy Watts, Pocatello High School
Richard Anderson, Hillcrest High School (Idaho Falls)
Curtis Thomas, Hillcrest High School (Idaho Falls)
Vincent Wray, Shelley High School
Denece Schwartz, Chubbuck Elementary School
Catherine Kratz, Gate City School
Janet Cook, Edgemont Elementary School (Idaho Falls)

2004–2005

Graduate Fellows

Noah Anderson, Biological Sciences
Heather Bechtold, Biological Sciences
Jennifer Claypool, Biological Sciences
Jessica DelMonte, Biological Sciences
Denim Jochimsen, Biological Sciences
Jack Shurley, Biological Sciences
Zachery Lifton, Geosciences
Jason Marenda, Engineering
Andy Ray, Biological Sciences
Randy Hoover, Engineering-Grad

Undergraduate Fellows

Brandon Mijal, Geosciences
Colleen Ely, Biological Sciences
Thomas Lewis, Technology
Daniel Hunzeker, Engineering
Doug Alder, Engineering
Netty DeGarlais, Engineering
Hailey Campbell, Engineering

Teachers

Jay Loftin, Highland High School
Markette Kelemente, Highland High School
Teri Mitton, Highland High School
Eric Rude, Pocatello High School
Chris Lenihan, Irving Middle School
Leah Potter, Irving Middle School
Deborah Hobdey, Century High School
Cindy Watts, Pocatello HS
Mark Edwards, Pocatello HS
Cara Sonnemann, Shoshone-Bannock Jr/Sr High School
Becky Lorig, Pocatello Community Charter School
Amy Pike Pocatello, Community Charter School
Carrie Thomason, Pocatello Community Charter School
Janet Cook, Edgemont School (Idaho Falls)
Brenda Scheer, Tendoy Elementary School
Richard Anderson, Hillcrest HS (Idaho Falls)
Curtis Thomas, Hillcrest HS (Idaho Falls)
Rebecca Thorne-Ferrell, IMNH
Bonnie Jacobus, Pocatello Zoo