Archive of Outstanding Student Awards

Last Name First Name College Award Year
Malamakal John College of Pharmacy 2014
Vicic Andrea College of Business 2014
Eline Daphne College of Technology 2014
Maloney Carly College of Education 2014
Pukash Kylie School of Nursing 2014
Nicolello Samantha Division of Health Sciences 2014
Acosta Antonio College of Science and Engineering - Engineering 2014
Reed Christopher College of Science and Engineering - Natural & Physical Sciences 2014
Denny Amy College of Arts and Letters - Social & Behavioral Sciences 2014
Blanchard Nicole College of Arts and Letters - Fine Arts & Humanities 2014
Barker Elise Graduate School - Doctoral 2014
Barber Lori Graduate School - Master's Recipient 2014
Balmforth Bric College of Science and Engineering - Engineering 2013
Barnes Brandalin College of Technology 2013
Boomhower Steven College of Arts and Letters - Social & Behavioral Sciences 2013
Fenchel Gregory School of Nursing 2013
Fernandez Cassidy College of Business 2013
Goff Alexa College of Arts and Letters - Fine Arts & Humanities 2013
McKay Ariel Division of Health Sciences 2013
Serve Kinta Graduate School - Doctoral 2013
Sherrill Nancy Graduate School - Master's Recipient 2013
Spaulding Kole College of Education 2013
Wright Kourtney College of Science and Engineering - Natural & Physical Sciences 2013
Huang Kai-yi Graduate School - Doctoral (co-recipient) 2012
Farrell Jeremy College of Science and Engineering - Natural & Physical Sciences 2012
Harding KC College of Arts and Letters - Social & Behavioral Sciences 2012
Kooda Kirstin College of Pharmacy 2012
Petersen Kelsey College of Arts and Letters - Fine Arts & Humanities 2012
Potluri Chandrasekhar Graduate School - Doctoral (co-recipient) 2012
Rahmig Lacey Division of Health Sciences 2012
Safi Jariullah College of Science and Engineering - Engineering 2012
Shafer Michael School of Nursing 2012
Smitheram Matthew College of Technology 2012
Strain Misty Graduate School - Master's Recipient 2012
Summers Shalene College of Education 2012
Young Princess College of Business 2012
Odekirk Desaray College of Technology (co-recipient) 2011
Blazevic Jason Graduate School - Doctoral Recipient 2011
Chatwin Christopher College of Arts and Letters - Social & Behavioral Sciences 2011
Earl Shannon School of Nursing 2011
Erickson Cathryn Division of Health Sciences 2011
Finkes Amanda College of Science and Engineering - Engineering 2011
Jorgensen Sean College of Arts and Letters - Fine Arts & Humanities 2011
Kimball Larissa College of Business 2011
Malamakal Roy College of Science and Engineering - Natural & Physical Sciences 2011
Ramirez Julianne College of Pharmacy 2011
Trolson Barbara College of Technology (co-recipient) 2011
Wendt-Richardson Erica College of Education 2011
Westover Richard Graduate School - Master's Recipient 2011
Acosta Jhanyce College of Education 2010
Beresnev Dmitry College of Business 2010
Eby Katharine Arts & Sciences - Natural Sciences & Mathematics 2010
Hernandez Luis Arts & Sciences - Fine Arts & Humanities 2010
Jensen Jessica Arts & Sciences - Social Sciences 2010
Klucken Jaime College of Pharmacy 2010
Pierson Bruce College of Engineering 2010
Sankey Joel Graduate School - Doctoral 2010
Schumaker Jennifer Kasiska College of Health Professions 2010
Vest Anne Graduate School - Masters 2010
Vogler Talia College of Technology 2010
Adcock Andrew College of Technology 2009
Call Whitney Arts & Sciences - Natural Sciences & Mathematics 2009
Gojayeva Aynur Graduate School - Masters 2009
Jones Daniel College of Engineering 2009
Lester Kelsey College of Education 2009
McGuire Maureen Arts & Sciences - Social Sciences 2009
Mennear Sterling Arts & Sciences - Fine Arts & Humanities 2009
Moss Derek College of Business 2009
Sheel Bansal Sheel Graduate School - Doctoral 2009
Tanner Heidi Kasiska College of Health Professions 2009
Wyk Kim College of Pharmacy 2009
Alexander-Albritton Carrie Graduate School - Doctoral 2008
Beorchia Kasi College of Education 2008
Bolinger Mark Arts & Sciences - Natural Sciences & Mathematics 2008
Dutson Danielle Arts & Sciences - Fine Arts & Humanities 2008
Jacobsen Tonya Arts & Sciences - Social Sciences 2008
Kettler Jack College of Engineering 2008
Lusk Hailey Kasiska College of Health Professions 2008
McEachern Carrie College of Technology 2008
Nelson Shauna College of Business 2008
Reiland Debra Graduate School - Masters 2008
Wong Sharon College of Pharmacy 2008
Batcheller Christian Graduate School - Masters 2007
Frasure, III Evan College of Pharmacy 2007
Gillard Deborah College of Technology 2007
Grieve Jeffrey Arts & Sciences - Social Sciences 2007
Guerra Edwin College of Engineering 2007
Lance Michael Arts & Sciences - Natural Sciences 2007
Portrie-Bethke Torey Graduate School - Doctoral 2007
Sampson R. Tal Arts & Sciences - Fine Arts & Humanities 2007
Searle Kristal College of Business 2007
Williams Melanie College of Education 2007
Young Angela Kasiska College of Health Professions 2007
Cox Rebecca Kasiska College of Health Professions 2006
Ann Hall Christy College of Technology 2006
Blauer Michael College of Business 2006
Boyd Norma Arts & Sciences - Social Sciences 2006
Husfloen Beau Arts & Sciences - Fine Arts & Humanities 2006
Mansfield Jeffrey College of Engineering 2006
Matthews Hedt Jill Graduate School - Doctoral 2006
Molitor Anthony College of Education 2006
Sadek Christopher Arts & Sciences - Natural Sciences 2006
Thompson Heather Graduate School - Masters 2006
VanderSchaaf Kory College of Pharmacy 2006
Bollinger Elizabeth College of Education 2005
Allen Brad T. College of Business 2005
DeLozier Dan College of Technology 2005
Donahue Daniel Arts & Sciences - Social Sciences 2005
Godfrey Victor College of Engineering 2005
Hayden Chelsea Arts & Sciences - Fine Arts & Humanities 2005
Hayward Brittany Kasiska College of Health Professions 2005
Seeley Jennifer College of Pharmacy 2005
Seipel Heather Arts & Sciences - Natural Sciences 2005
Shanahan Elizabeth Graduate School - Doctoral 2005
Tews Amber Graduate School - Masters 2005
Cdebaca Rafael College of Education 2004
Baker Tyler Arts & Sciences - Natural Sciences 2004
Chatterley Christine College of Engineering 2004
Jarchow Amy Graduate School - Doctoral 2004
Mull Nikki Arts & Sciences - Fine Arts & Humanities 2004
Penny David College of Business 2004
Rodriguez Darrin College of Technology 2004
Schnuerle Rolina Kasiska College of Health Professions 2004
Southern Terri-Anne Graduate School - Masters 2004
Ure Derid Arts & Sciences - Social Sciences 2004
Williams James College of Pharmacy 2004
Bartoo Gabriel College of Pharmacy 2003
Birrer Bret Arts & Sciences - Natural Sciences 2003
Chapman Alexander Graduate School - Doctoral 2003
Davis-Griffel Kelly Arts & Sciences - Social Sciences 2003
Kirkman Richard College of Engineering 2003
Marlowe Caryn Arts & Sciences - Fine Arts & Humanities 2003
Osgood Lori College of Education 2003
Phillips Rayna College of Technology 2003
Ruhter Seth College of Business 2003
Tuller Gail Kasiska College of Health Professions 2003
Wolff Lori Graduate School - Masters 2003
Wilhelm Bobbie Arts & Sciences - Social Sciences 2002
Anderson Kelly Arts & Sciences - Natural Sciences 2002
Benitez Michelle College of Education 2002
Bergey Pat Kasiska College of Health Professions 2002
Bolinger Alex College of Business 2002
Culbertson Kayleen Graduate School - Doctoral 2002
Moore Danielle College of Engineering 2002
Needham Susan School of Applied Technology 2002
Smith Mindy Arts & Sciences - Fine Arts & Humanities 2002
Wadsworth Thomas College of Pharmacy 2002
Weeks Annette Graduate School - Masters 2002
Barnhisel Melonie School of Applied Technology 2001
Benitez Sandro College of Education 2001
Bowen Randy Graduate School - Masters 2001
Brown Timothy College of Engineering 2001
Garner* Jennifer College of Pharmacy 2001
Hawkins Jenny Arts & Sciences - Social Sciences 2001
McDowell Andrea College of Business 2001
Nicholson Samuel Kasiska College of Health Professions 2001
Ogunbadeniyi Alaba Graduate School - Doctoral 2001
Thornton Mary Arts & Sciences - Fine Arts & Humanities 2001
Bluj Gerard College of Engineering 2000
Buhler Sharee Kasiska College of Health Professions 2000
Clinger Jared College of Education 2000
Coleman Brad College of Business 2000
Fairchild Steven Arts & Sciences - Natural Sciences 2000
Grider Kristen Graduate School MS Speech Path 2000
Lacey Eric Arts & Sciences - Fine Arts & Humanities 2000
Lee Brent Arts & Sciences - Social Sciences 2000
Morris Joseph Graduate School DA Political Science 2000
Romriell Nickole School of Applied Technology 2000
Smedley E. Nathan College of Pharmacy 2000
Bunde Renee Graduate School PhD Pharm Science 1999
Carpenterr Marla College of Engineering 1999
Gushwa Lisa Arts & Sciences - Natural Sciences 1999
Leffler Jerry College of Business 1999
Lessing Erika Arts & Sciences - Fine Arts & Humanities 1999
McArthurn Heather College of Education 1999
Norton Kellie College of Health Professions 1999
Rudelbis Asley Graduate School MPA Political Science 1999
Whitfield Michelle Arts & Sciences - Social Sciences 1999
Wilson Susan College of Pharmacy 1999
Winmill Joe School of Applied Technology 1999
Aguilar Marcela College of Pharmacy 1998
Brenchley Jason Arts & Sciences - Natural Sciences 1998
Hope Ryan Arts & Sciences - Humanities 1998
Jarvis LaRita Arts & Sciences - Social Sciences 1998
Jones Delos College of Health Professions 1998
Klassen Jeffrey College of Business 1998
Lynch Lauan Graduate School - Masters 1998
Morita Michael College of Education 1998
Smith Thane College of Engineering 1998
Sorensengum Cathy School of Applied Technology 1998
Yopp David Graduate School - Doctoral 1998
Arnold Ryan Arts & Sciences - Social Sciences 1997
Clifford Kirk Arts & Sciences - Natural Sciences 1997
Martin-Maldonado Paula College of Education 1997
Metzger Pamela School of Applied Technology 1997
Miller Micha Graduate School - Mathematics 1997
Noble Stephanie College of Health Professions 1997
Siekman Sabine Arts & Sciences - Humanities 1997
Ward Ryan College of Business 1997
Witt Jonathan College of Engineering 1997
Wood Scott College of Pharmacy 1997
Zerza Barbara College of Health Professions 1996
Bakken Gregory Arts & Sciences - Natural Sciences 1996
Hart Brent Arts & Sciences - Humanities 1996
Johnson Billie College of Engineering 1996
Kennedy Darin School of Applied Technology 1996
Oke-Davis Camellia Arts & Sciences - Social Sciences 1996
Parker Allene Graduate School - Mathematics 1996
Satterwhite Glenda College of Business 1996
Scott Shanna College of Pharmacy 1996
Walker Pamela College of Education 1996
Dillman Karen Arts & Sciences - Natural Sciences 1995
Mambourg Scott College of Pharmacy 1995
Mangum Sheryl School of Applied Technology 1995
Blain Paulette College of Education 1995
Carey Mark Arts & Sciences - Humanities 1995
Harbour Toni Arts & Sciences - Social Sciences 1995
Fok Anson College of Business 1995
Libis Carl Graduate School - Mathematics 1995
Semons Pauline College of Health Professions 1995
Yender Robert College of Engineering 1995
Steiner Chantelle College of Health Profession 1994
Carolson Heidi College of Engineering 1994
Fisher Carol Graduate School - Mathematics 1994
Gibbons Sheryl College of Education 1994
Hulse Kevin School of Applied Technology 1994
Moss Jennifer College of Pharmacy 1994
Scott Jason College of Business 1994
Stewart Andrea Arts & Sciences - Natural Sciences 1994
Swendig Casey Arts & Sciences - Humanities 1994
Watson Irene Arts & Sciences - Social Sciences 1994
Bischof David Arts & Sciences - Social Sciences 1993
Christopherson Leonard School of Applied Technology 1993
Hanzel Rhonda College of Health Profession 1993
Jarvis-Gannon Taura Arts & Sciences - Natural Sciences 1993
Macklin Lara Rose College of Pharmacy 1993
Rashid Omer College of Engineering 1993
Simmons Stacey A. College of Education 1993
Stanton Helen Arts & Sciences - Humanities 1993
Veeh Von A. College of Business 1993
Ashworth Joe School of Applied Technology 1992
Buschman-Wadhwani Tracy College of Pharmacy 1992
Chambers Curtis Arts & Sciences - Humanities 1992
DeLange Marlo College of Business 1992
Hobdey Deborah College of Education 1992
Pearce April Arts & Sciences - Social Sciences 1992
Stockton Brad College of Engineering 1992
Sutter Jon Arts & Sciences - Natural Sciences 1992
Williams Linda College of Health Profession 1992
Barrett Jon Arts & Sciences - Humanities 1991
Beck Bonnie College of Education 1991
Feller Lori College of Pharmacy 1991
Harmon D. Richelle College of Health Profession 1991
McGrane David College of Engineering 1991
Millard Joani School of Applied Technology 1991
Roach James Arts & Sciences - Social Sciences 1991
Wagoner Catherine College of Business 1991
Warner Doug Arts & Sciences - Natural Sciences 1991

Physical Address:
Manguson Alumni House
554 S. 7th Avenue
Pocatello, ID 83201

Mailing Address:
921 S 8th Ave. Stop 8033
Pocatello, ID 83209-8033

alumni@isu.edu
Phone (208) 282-3755
Toll Free 1 (800) 933-4781 Fax (208) 282-2541

  • Idaho State University • 921 South 8th Avenue • Pocatello, Idaho, USA 83209
  • About ISU
  • Contact ISU