Sports Hall of Fame Archive

Last Name First Name Sports With Dates Played Year Inducted
Carver Amanda Women's Basketball, 1992-2002 2014
Harada Michael Swimming, 1962-1965 2014
Pacheco David Wrestling, 1978-1979 2014
Sondag Rebecca Track & Field, 1991-1992 2014
Pankratz DeLane "De" Football, 1957-1959 2014
Graziano Nancy Lifetime Achievement Award 2014
Espeseth Nancy Women's Basketball, 1980-1984 2013
Poulson* Jackie Track & Field, 1999-2003 2013
Lockette Telly Football, 1995-1997 2013
Smith Ed Baseball, 1970-1973 2013
Yizar James "Byrd" Lifetime Achievement Award 2013
Hays Josh Football, 1994-1996 2012
Braun* Blair Swimming, 1964-1967 2012
Munger Angela Women's Basketball, 1997-2000 2012
Merkley Hillary Women's Track, 1999-2001 2012
Trumbo Dale Lifetime Achievement Award 2012
Humes Willie Basketball, 1968-1969 2011
Hall Boyd Football, 1957-1960 2011
Hill Wayne Football, 1973-1977 2011
Tharp Karen Women's Basketball, 1978-1979 2011
Papenberg Sylvia Lifetime Achievement Award 2011
Galea'i Lem Football, 1981-1983 2010
Shoemaker Chris Softball, Volleyball, & Track n Field, 1977-1980 2010
Chatterley Kristy Volleyball, 1988-1991 2010
Neves Don Lifetime Achievement Award 2010
Allen Jared Football, 2000-2003 2009
Bell Trevor Football, 1995-1997 2009
Yamashita Lincoln Swimming, 1961-1965 2009
Roberts Angela Volleyball, 1992-1995 2009
Mickelson Dr. Michael "Mick" Lifetime Achievement Award 2009
Lane Jim Football, 1980-1982 2008
Whitmer Jason Football and Track, 1986-1990 2008
Togiai Holly Women's Basketball 1994-1998 2008
Heberlein Alice Volleyball 1980-1984 2008
Fox Su and Jim* Lifetime Achievement Award 2008
Kragthorpe David Lifetime Achievement Award 2008
Belko Gerry Basketball 1952-1954 2007
Koetter Brent Football, Basketball, & Track, 1980-1985 2007
Whitaker Warren Football 1975-1979 2007
Jones Terri Women's Track, 1986-1990 2007
Potter James Basketball 1991-1995 2006
Humphreys Bradford Tennis, 1961-1965 2006
Davis Courtney Volleyball 1993-1996 2006
Thiros Pauline Volleyball 1994-1999 2006
Noakes Sandra Lifetime Achievement Award 2006
Harris Lloyd Golf, 1954-1958 2005
Jackson Marcus Football 1993-1996 2005
Walser Dave Football 1978-1981 2005
Byrne Mark Cross Country 2005
Jones Nancy Women's Basketball 1986-1989 2005
Paris Joseph Track, 1947-1949 2004
Foreman Kie Tennis 1983-1984 2004
Bolden* Anthony Track 1974-1977 2004
Thomas Lori Women's Basketball and Volleyball, 1989-1992 2004
Morgan* Melvin Lifetime Achievement Award 2004
Axtman Daniel Boxing 1957-58 2003
Allred* Ray Football, 1976-1977 2003
Miller John Football and Basketball, 1960-1964 2003
Pemper Stefanie Women's Basketball 1988-92 2003
Johnson Susan Volleyball, 1988-1992 2003
Bennion* Samuel Lifetime Achievement Award 2003
Koval* Chuck Basketball and Track & Field, 1951-1955 2002
Calley Michael Football 1984-87 2002
Ingram William Track, 1966-1968 2002
Fisher Tim Wrestling, 1969-73 2002
Mortensen Stacey Women's Basketball, 1989-91 2002
Holston Donn Basketball, 1982-1987 2001
Lewis Marvin Football, 1977-1981 2001
Snapp Billy Football, 1979-1982 2001
Critchfield Dennis Track, 1954-1957 2001
Waltz (Dragila) Stacy Women's Track, 1992-1995 2001
Masak-Jenkins Deborah Volleyball, 1987-1990 2001
Alford Glenn Sports Information Director, 1967 - 1998 2001
McCarthy* Michael Football, 1965-1666 2000
Shaw William Football, 1961-1964 2000
Tullock Richard Track, 1973-1978 2000
Hannemann Gretta Women's Basketball, 1987-1991 2000
Cunningham Dewey Basketball, 1949-1951 1999
Bellon* Jerry Football, 1947-1949 1999
Wilson Paul Basketball and Track & Field, 1976-1977 1999
Cnossen Amber Women's Track, 1987-1990 - (NCAA Title- High Jump) 1999
Peterson Kenneth Football, 1954-1958 1998
Austin Jon Track, 1974-1978 1998
Kirlin Albert Basketball, Football, and Track, 1947-1950 1998
Morrison Marci Women's Track, 1984-1988 1998
Dye Robert Basketball, 1958, 1960-1962 1997
Forrestal Charles Football 1958-1961 1997
Hoge Merrill Football, 1983-1986 1997
Bills Gary Track, 1966-1969 1997
Akers Debra Volleyball, 1984-1987 1997
Raitt Margaret Volleyball, 1984-1987 1997
Allain* Jack Basketball and Track, 1956-1957 1996
Byington Craig Track, 1971-1974 1996
Millward Albert Wrestling (Heavyweight Champion) 1996
Stielow Marie Volleyball, 1984-1986 1996
Fopma Everett Basketball, 1971-1973 1995
Buono Wally Football, 1969-1971 1995
Sanford Gaylord Ben Football, 1961-1963 1995
Axtell Donald Tennis, 1961-1965 1995
MacGillivray Buck Track, 1956-1959 1995
Bagley Clyde Wrestling 1979-1983 1995
Doucette Susan Women's Track, 1980-1983 1995
Dykman* A. Dale Football, Basketball, and Track, 1940-1942 1994
Horrocks William Basketball, Baseball, and Track, 1953-1957 1994
Roman John Football, 1970-1974 1994
Amarteifio Peter Track, 1974-1977 1994
Wingle-Colvin Lynne Womens Track, 1983-1984 1994
Thompson Edward Basketball 1975-1977 1993
Marcus Woodie Boxing, 1960 1993
Miller Ben J. Track, 1963-1966 1993
Felton* Marlin Football and Track, 1950-1954 1993
Hofmann Thomas Football, 1970-1974 1993
Ostroot Tina Track and Cross Country, 1980-1982 1993
Robinson Brand Basketball, 1975-1979 1992
Rausch Clarence Boxing, 1958-1959 1992
Brackenbury Larry Football, 1951-1955 1992
Papenberg* Don Football, 1959-1960 1992
Lewis Larry Track, 1967-1970 1992
Yeates Richard Wrestling, 1964-1968 1992
Herrington Patricia Women's Track, 1979-1982 1992
Butler Lawrence Basketball, 1978-1979 1991
Shepardson* Walton Boxing, 1957-1959 1991
Snapp* Ursal Football, 1941-1943 1991
DeBruijn Case Football, 1978-1981 1991
Machurek Michael Football, 1980-1981 1991
Scribner* Rick Football, 1975-1976 1991
Stephens* Amos Football, 1928-1930 1991
Jones Jerald Track and Cross Country, 1972-1976 1991
Oliphant Harry Wrestling, 1967-1968 1991
Ysursa* Nicolas Basketball and Baseball, 1970-1974 1990
Neal Lewis Boxing, 1952-1955 1990
Kent Larry Football, 1951-1955 1990
Toner* Thomas Football, 1968-1972 1990
Wharton James Track, 1967-1971 1990
Tanaka Carlton Football and Wrestling, 1968-1969 1990
Sorensen Tammy Softball 1979-1982 1990
Cook Jeffrey Basketball, 1974-1978 1989
Harris LeRoy Football and Wrestling, 1966-1969 1989
Bodily Kevin Swimming and Water Polo, 1968-1973 1989
Scott Arthur Track and Cross Country, 1961-1965 1989
Bond Mary Lynn Women's Basketball, 1977-1980 1989
Erickson* Ralph Football, Basketball, and Baseball, 1924-1925 1988
Satterfield Billy Football and Baseball, 1967-1969 1988
Hayes Steven Basketball, 1974-1977 1988
Haynes Bill Boxing, 1956-1959 1988
Dickson* Harry Football, 1946-1949 1988
Heberlein Michael Football and Tennis, 1968-1971 1988
Tronowsky* Otto Football, 1936-1938 1988
Luckey Phillip Track and Cross Country, 1960-1965 1988
Barbour Linda Women's Basketball, Vollyball, and Track, 1975-1979 1988
Proniewych Stephen Football and Baseball, 1968-1973 1986
Frazier Leonard Basketball and Track, 1964-1967 1986
Rall Ronald Boxing, 1954-1958 1986
Burnett Bruce Wrestling, 1969-1972 1986
Norby* Edward Basketball, Baseball, Tennis, and Track, 1920-1922 1986
Conley Robert Track, 1952-1955 1986
Reid Ginger Softball and Basketball, 1973-1977 1986
Sherman* Robert Football and Basketball, 1946-1949 1985
Siemen Gail Basketball and Baseball, 1956-1959 1985
Koetter Jim Track, 1959-1961 1985
Cutright Gary Swimming, 1964-1967 1985
Dunne Tim Track, 1966-1969 1985
Kuharski Steve Baseball, 1963-1967 1984
Wagnon David Basketball, 1964-1966 1984
Espy* Harold Boxing, 1956-1960 1984
Brooks* Ernest Football and Track, 1935-1937 1984
French* Gilbert Football and Track, 1931-1933 1984
Jewell Thomas Football, 1958-1960 1984
Percy John "Cal" Water Polo, 1967-1971 1984
Lawson Carl Track, 1970-1974 1984
Berry John Wrestling, 1969-1973 1984
Crump* Arthur Track, 1960-1964 1983
Hale* Ronald Basketball, 1931-1934 1983
Abeyta David Boxing, 1954-1959 1983
Rouse* Roger Boxing 1955-1957 1983
Aizawa* Gary Football, 1961-1964 1983
Lacy* Ralph Track, 1934-1936 1983
DeWitt Dennis Track, 1956-1961 1983
Caccia John Wrestling, 1970-1972 1983
Leatham Kenneth Football and Boxing, 1954-1958 1982
McCullom Robert "Bobby" Boxing, 1954-1957 1982
Hohnhorst Rodney Football, 1962-1965 1982
Leute* Robert Basketball and Football, 1931-1933 1982
Twitchell* Wendell Football, Wrestling, and Boxing, 1933-1936 1982
Pettit* Richard Track, 1950-1954 1982
Hauck* Sherwood Wrestling, 1928-1929 1982
Beckham* Samuel Basketball, 1952-1954 1981
Greaves* Howard Basketball, 1938-1942 1981
Turner* Ray Basketball, Football, 1939-1940 1981
Hammond* Dale Boxing, 1947 1981
McMurtry* Michael Boxing, 1954-1956 1981
Dunne Jerry Football and Track, 1967-1970 1981
Tatro* William Football, Baseball, and Track, 1926-1927 1981
Tripp* Paul Football, 1953-1959 1981
Wagstaff* James Football, 1955-1958 1981
Briggs John Track, 1964-1967 1981
Bauer Richard Basketball and Track, 1951-1955 1980
Boone Ronald Basketball and Track, 1965-1968 1980
Armstrong Jerry Boxing, 1958-1960 1980
Kobe* Victor Boxing, 1952-1954 1980
Webb Ellsworth "Spider" Football and Boxing, 1952-1954 1980
Bell Edward Football and Track, 1967-1969 1980
Bliss* D.W. Football, Wrestling, and Track, 1922-1924 1980
Connor Doran Football, Baseball, and Basketball, 1952-1955 1980
Howell* Wiley Football Boxing, and Wrestling, 1938-1940 1980
Hutchinson* Ralph Baseball Coach, Football, and Baseball, 1920-1928 1980
Jones* Lamont Football, 1949-1952 1980
Reynolds* Willis Football, 1934-1936 1980
Wicks* Guy Basketball Coach and Football Coach, 1931-1941 1980
Trimming* Jack Basketball 1979
Watkins* Homer Basketball, 1958-1960 1979
Garver* Paddy Boxing, 1949-1951 1979
Okamoto* Cyril Boxing, 1957 1979
Hodson* Boyd Football, Basketball, and Track, 1925-1926 1979
Plastino* Felix Football, 1923-1924 1979
Richardson Louis Football, 1948-1949 1979
Vesser* John Athletic Director and Football Coach, 1941-1967 1979
Kom George Track, Basketball, 1951-1955 1979
O'Riordan Thomas Track and Cross Country, 1957-1961 1979
Thompson* F.G. Track, 1928-1929 1979
Blake* James Football, 1947-1949 1964
Hilliard* Robert Football, 1947-1949 1964
LaRue* Bernard Basketball, Football, and Track, 1947-1949 1964
Maheras Theodore Boxing, 1948-1950 1962
Carte* Walter Football and Track, 1935-1937 1962
Seppi* Leno Football, 1948-1950 1962
Caccia* Italo "Babe" Football and Wrestling, 1936-1939 1961
Dellinger* Jerry Football and Basketball, 1934-1936 1961
Pond* Earl Football, 1946-1949 1961
Atkinson* Chick Football, Basketball, and Track, 1936-1939 1960
Gale* Lawrence Football, 1956-1960 1960
Roh* Les Basketball, 1953-1956 1959
Sanders* Ed Football and Boxing, 1951-1952 1959
Holt* Milton "Dubby" Track, 1936-1938 1959
Smith Lyle Football and Basketball, 1933-1935 1959
West* Thomas Faculty Athletic Representative 1959

* Indicates Deceased

IDAHO STATE UNIVERSITY

921 South 8th Avenue
Pocatello, Idaho, 83209